close
چت روم
مصاحبه مفصل با محسن چاوشی اردیبهشت91
loading...

پلیســـــی اســــتایـر | جدیدترین ها

پلیسی استایر :او محسن چاوشی است و طی این سال ها آنقدر کارهای خوب و شنیدنی از خودمنتشر کرده است که دیگر همه او را به عنوان یکی از قطب های قدرتمند موسیقیکشورمان می دانند. شاید خیلی ها دلیل موفقیت محسن را صدای متفاوتش بداننداما این تمام ماجرا نیست! اگرچه صدا،ترانه و آهنگ سه ویژگی مهم برای مطرحشدن یک خواننده به شمار می آید اما از قدیم گفته اند هر کسی نان دلش را میخورد! چاوشی از آن دست آدم هاست که شدیداً نان دل پاک و صادقش را می خورد.محسن آنقدر از غرور فاصله دارد که هر وقت صحبت از هوادارنش می شد می گفتبهتر…

آخرين ارسال هاي انجمن

مصاحبه مفصل با محسن چاوشی اردیبهشت91

پلیسی استایر :او محسن چاوشی است و طی این سال ها آنقدر کارهای خوب و شنیدنی از خودمنتشر کرده است که دیگر همه او را به عنوان یکی از قطب های قدرتمند موسیقیکشورمان می دانند. شاید خیلی ها دلیل موفقیت محسن را صدای متفاوتش بداننداما این تمام ماجرا نیست! اگرچه صدا،ترانه و آهنگ سه ویژگی مهم برای مطرحشدن یک خواننده به شمار می آید اما از قدیم گفته اند هر کسی نان دلش را میخورد! چاوشی از آن دست آدم هاست که شدیداً نان دل پاک و صادقش را می خورد.محسن آنقدر از غرور فاصله دارد که هر وقت صحبت از هوادارنش می شد می گفتبهتر است بگوییم مخاطبین و این یعنی احترام به مردم! غمی که در صدای محسنوجود دارد انگار از درون او نشات می گیرد، او انسان غمگینی است وخودش میگوید ریشه این غم و اندوه مثل خیلی چیزهای دیگر که در دنیا وجود دارد قابلبیان نیست! این ها را گفتم تا بدانید او برای مخاطبش ارزش خاصی قائل است وتمام تلاشش را می کند تا مخاطب خود را با ارائه یک کار خوب راضی کند. محسنبرخلاف اکثر خواننده ها که خیلی دوست دارند به حواشی بپردازند و گاهی همخود را با کمک حواشی مطرح می کنند، هیچ وقت تن به حواشی مرسوم در عالمموسیقی نداده است و طوری رفتار کرده است که دوستی اش را با همه حفظ کند.شاید همین حاشیه گریزی است که باعث می شود محسن زیاد به گفت و گوهایمطبوعاتی علاقه ندارد و سخت می شود او را به گپ و گفت رسانه ای راضی کرد.او اواخر سال گذشته جدیدترین آلبوم اش را منتشر کرد. «پرچمسفید» را می گویم! آلبومی که به نظر می رسد بهترین آلبومی است کهمحسن در فضای مجاز موسیقی پاپ کشورمان منتشر کرده است و در آن نشان دادهعلاقه دارد فضاهای مختلف موسیقی را تجربه کند و در این راه حتی از خواندنآهنگی با سبک و سیاق آمریکای جنوبی هم هراسی از خود نشان نداده و با جسارتخاصی دست به تجربه فضاهای جدید زده است که البته این ریسک جواب مثبتی همبرای او در پی داشته… گرچه گفت و گو با آقای خاص موسیقی ایرانبهانه لازم ندارد اما اگر به دنبال بهانه این گفت و گو می گردید، انتشارآلبوم جدید و خواندن تیتراژ برنامه سال تحویل شبکه دوم سیما بهترین دلیلبرای گفت و گوی مفصل ما با محسن چاوشی است.

 

زمانی که خوانندگی راآغاز کردی، یک سبک جدید از ترانه ها و موسیقی را وارد فضای موسیقی کشورکردی که از خیانت و خیلی جاها نا امیدی حرف می زد، چطور به این سبک رسیدی؟

این را بارها گفته‌ام کهزمانی‌که شروع به کار کردم اصلا به این فکر نکردم که بخوانم تا برایخودم سبکی درست کنم؛ بلکه خواندم چون دوست داشتم بخوانم در آن زمان فکرکردم که بهترین کار این است که بخوانم. آن ابتدای کار من بود و همانطور کهشاهد بودید از آن روز تا به حال خیلی چیزها تغییر کرده است و باز هم تغییرمی‌کند.

این رویه را تقریباًدر تمام آلبوم هایی که به صورت غیر مجاز منتشر کردی ادامه دادی اما درآلبوم های مجازت این مساله خیلی کم رنگ شد… چرا؟

 این که می‌گوییغیرمجاز معنی‌اش این نیست که من از خط قرمزها عبور کرده‌ام،تنها دلیلش این بوده که کارها غیرمتعارف منتشر شده است چرا کههمان‌ها نیز مجوز داشته است. در جواب به همان قبل هم گفتم که همه چیزقرار است تغییر کند و قرار نیست من خودم را تکرار کنم.

چرا اینقدر روند مجاز شدنت طول کشید؟

 باور کنید خودم هم نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاد؛ مهم این است که الان اینجا هستیم.

در آلبوم ژاکت قطعه « بازار خرمشهر» را داشتی که خیلی سر و صدا کرد، ایده این آهنگ چطور در ذهنت شکل گرفت….

من خودم خرمشهری هستم و دوستداشتم ترانه‌ای را برای شهر و همشهریانم بگویم. ایده همین بودهانگیزه از این بیشتر می‌خواهید!

در ترانه این آهنگزندگی به شدت جاری است و علی رغم اینکه موزیک شادی است اما هم ترانه و همصدای تو رنگ و بویی غم آلود دارد، چرا سعی نکردی از نظر خوانندگی آن راشادتر بخوانی؟

همین طور است که گفتی؛ ببینجایی خواندم که گفته بودند چاووشی صدای اعتراض نسل ما است. زمانی‌کهشهر هنوز آباد نشده چرا باید صدای من به عنوان یک شهروند خرمشهری شادباشد.اصلا مگر قرار است همه چیز را شاد بخوانم. هر هنرمندی سبک وایدئولوژی خود را دارد. این نظر من بود که باید این آهنگ اینگونه خواندهشود. دوست دارم هر فردی آنگونه که دوست دارد برداشت خود را از کارهایمداشته باشد.

یک قطعه در آخر این آلبوم داشتی که به صورت دکلمه اجرایش کردی و در نهایت نام آلبومت را هم از همان برداشتی، چرا دکلمه؟

فکر کردم که تاثیر اینگونه خواندش بیشتر باشد.

 تو علی رغماینکه هیچ وقت در جنجال ها شرکت نکرده ای، یکی از خوانندگانی هستی که خیلیبرایت حاشیه درست می کنند، دلیل این موضوع چیست؟

دلیلش همان جمله ابتدایی سوالخودت است. وقتی‌که به حاشیه تن ندهی همواره عده‌ای هستند کهسوءاستفاده می‌کنند و پای تو را به این حاشیه‌سازی‌ها بازمی‌کنند. این گونه افراد خود شروع می‌کنند به جنجال درست کردن؛اما خیلی جالب است که خود آنها هم به حرف‌هایی که می‌زننداعتقادی ندارند. شاید به همین خاطر هم است که مخاطبان کمتر اینحرف‌ها را می‌پذیرند. این را بدانید که در چنین شرایطی کاراصحاب رسانه سخت‌تر می‌شود این شما هستید که باید چشم و گوشمخاطبان باشید: چرا که در نهایت این هنر و مخاطبان این مرز و بوم هستند کهمتضرر می‌شوند.

مثلاً یکی از اینحواشی این است که می گویند صدای محسن برای خودش نیست، چرا هیچ وقت جوابشایعه سازان که آرامش تو را بهم می زنند را نمی دهی؟

خودت در سوالت از«حواشی» و «شایعه‌سازان» استفاده کردی، چهجوابی باید به شایعه‌سازان داد. در ضمن چرا کسی گفته که این افرادآرامش من را بهم می‌زنند! همیشه هستند عده‌ای که این حرف رامی‌زنند، اتفاقا اگر روزی این حرف‌ها را نشنوم نگرانمی‌شوم.

تو با خیلی ازخوانندگان آهنگ مشترک داشتی که بعضی از این خواننده ها مجاز شدند و درکنسرت هایشان آهنگ هایی که به صورت مشترک با تو اجرا کرده بودند راخواندند، از این موضوع دلگیر نیستی؟

چرا باید دلگیر شوم، اگر آنهااین کار را انجام داده‌اند حتما دلیلش موفقیت این اثرها است، حتمامخاطب دوست داشته کار را بشنود که هنرمندان و دوستان من آن را اجراکرده‌اند.

اینکه اغلب ترانه هایت متعلق به حسین صفا و امیر ارجینی است دلیل خاصی دارد؟

 قطعا وقتی شما به عنوانیک خواننده مطرح می‌شوید همواره از کانال‌های مختلف ترانه برایشما می‌فرستند؛ من هم با کسی تعارف ندارم. اگر من با این دوترانه‌سرا کار می‌کنم حتما دلیلش کار خوب خودشان بوده است. شکنکنید که من دوست ندارم اعتماد و اطمینان طرفدرانم را از بین ببرم؛ ایندوستانی که شما نام بردید خوب می‌دانند که من چه ترانه‌هایی رامی‌خوانم و تقریبا به مرز مشترکی با هم رسیده‌ایم.

« پرچم سفید» آلبومی است که به نظر می رسد بهترین آلبوم مجاز توست… چقدر برای تولید این آلبوم وقت گذاشتی؟

 این را مخاطبان بایدبگویند که این گونه است یا نه ولی از پیغام‌هایی که مردمگذشته‌اند فکر می‌کنم که نتیجه خوبی گرفته‌ایم. مهم نیستکه من چقدر برای این کار زمان صرف کرده‌ام، مهم این است تا زمانی کهمن به این نتیجه نرسم که کار خوب شده آن را منتشر نمی‌کنم.

نکته جالبی که درآلبوم به چشم می خورد این است که تمام ترانه ها را حسین صفا سروده به جزیک ترانه، چرا امیر ارجینی را در این آلبوم در کنارت نمی بینیم؟

اینکه من در کل آلبوم شعرهایصفا را خوانده‌ام این نیست که ترانه‌های ارجینی را دوست ندارم ویا نمی‌خواهم با او کار کنم. هر دو این دوستان که شما گفتید از شعراو ترانه‌سرایان مطرح کشور هستند. من با هر دو این افراد دوست هستم ورابطه نزدیکی با هم داریم.

تو در این آلبوم دست به تجربه فضاهایی زدی که تا به حال آن ها را تجربه نکرده بودی، این برایت ریسک نبود؟

من همیشه دوست داشته‌امکه فضاهای جدید را تجربه کنم، علاقه دارم آن چیزی را که فکر می‌کنمدرست است انجام بدهم. این بد است که حرف تکراری نمی‌زنم؟ باید بهمخاطب‌ها احترام گذاشت و در چنین شرایطی نباید خود را تکرار کنم. اگرشما اسم این را ریسک می‌گذارید باید بگویم به خاطر طرفداران ومخاطبان این ریسک را همیشه می‌پذیرم.

 کاور آلبومتصویر تو را نشان می دهد که زیر رنگ های مختلف هستی، این رنگ ها نشاندهنده موسیقی های مختلفی است که در این آلبوم تجربه کرده ای؟

ببین قبلا هم گفتم که دوستدارم مخاطبانم هر چند می‌خواهند از این فضا لذت ببرند و برداشت خودرا داشته باشند در پیغام‌هایی که مخاطبان در این باره برایمداشته‌اند تفسیرهای بسیار جالبی شنیده‌ام که همه مصداق دارند وجالب اینجاست که تفسیرها و نظرها شبیه به هم نیستند. به همین خاطر دوستندارم حرفی بزنم که به ذهن مخاطبان جهت بدهد، چرا که می‌خواهم هموارهنظرات مردم را بشنوم.

« جوابمنکن» یکی از قطعات بسیار خوب توست که از تنظیم بسیار خوبی همبرخوردار است، در مورد این قطعه و اینکه چطور بهش رسیدی برایمانبگو…

 خیلی وقت‌هاحس‌هایی است که نمی‌توان با کلمات آن را بیان کرد. آهنگ خودشاین حس را می‌رساند و تمام حرف‌ها در کار زده می‌شود.بقیه‌اش شعار است.

 با توجه به تنظیم خوبی که جوابم نکن داشت چرا در بقیه قطعات از شهاب اکبری استفاده نکردی؟

همان حرفی که درباره ارجینیزدم درباره شهاب اکبری هم مصداق دارد. این افراد همه هم تیمیان من هستند،ممکن است که شهاب اکبری تنها یک کار در آلبوم سفید داشته ولی قطعا برای کلآلبوم او به من کمک کرده است. اگر آلبوم موفقی است این حاصل یک کار تیمیاست و همه دوستان من در آن شریک هستند.

« قطار»قطعه ای است که به نظر می رسد خیلی از فضای موسیقی فعلی کشورمان جلو تراست که هم از نظر ترانه و هم از نظر آهنگ حرف های زیادی برای گفتندارد… در مورد این قطعه برایمان بگو.

حسین صفا برای این کار شعرزیبایی سروده است، ترانه‌ای که روایتی را برای مخاطب بیانمی‌کند. درست مثل این است که دارید قصه می‌شنوید، البته شعرپازل‌هایی به هم ریخته دارد که اگر بتوانید آن را کنار هم قرار دهیدبیشتر می‌توانید از این کار لذت ببرید. صفا یک ترانه خوب گفت و کوشانحداد هم خوب از پس کار برآمد و من هم آن را خواندم، این همان کار تیمی استکه درباره‌اش حرف زدیم. حس این آهنگ به خود من هم خیلی نزدیک است. درنظرسنجی‌هایی هم که انجام شده متوجه شدم مردم نیز این کار را خیلیدوست داشته‌اند.

به نظر می رسد«پرچم سفید» تصویری است که تو از جنگ در ذهنت داری و طوری آن راخوانده ای که انگار شعرش هم برای توست، از سروده شدن این ترانه برایمانبگو… حسین صفا نوشت و به تو داد یا با هم برای سرودن این ترانهتعامل داشتید؟

من و صفا برای همه کارهایی کهخوانده‌ام بارها حرف زده‌ایم و تبادل‌نظر می‌کنیم.اما حقیقت این است که خود صفا حالا دیگر با حس من آشنا شده و می‌داندکه من چه چیز را می‌پسندم و می‌خوانم. حقیقت این است که صفا دردو رنج مردم را سراییده و من آن را خوانده‌ام. چیزی که شما از جنگ وجنگ‌زده شدن می‌شنوید خیلی با آن چیزی که اتفاق افتاده فرقمی‌کند. این خیلی دردناک است که خانه و خانواده شما قربانی هوسستمگران شدند. رنج بیشتر از این که مجبور می‌شوید تنها با یک چمدانخانه خود به شهر دیگر بروید. خود من قربانی چنین شرایطی بودم و تصویر اینفضا همیشه درست مثل یک فیلم سینمایی جلوی چشمانم است؛ برای همین هم تصمیمگرفتم از آن چیزهایی که در آن دوران بر سر جنگ زده‌ها افتاد بگویم.این تنها دود و رنج من یا صفا نیست بلکه حرف همه هم نسلان و هم میهنان مناست.

شهاب اکبری در مصاحبهای گفته که محسن خاطرات بدی از جنگ در ذهن دارد و بخشی از غمی که در صدایشهست مربوط به این خاطرات است، این خاطرات چیست؟

 انتظار داری خاطراتی که از آن سال‌ها دارم را در چند جمله بیان کنم!

و « هر روز پاییزه» به نظرم بهترین کاری است که تا امروز از تو منتشر شده…

هر مخاطبی از هر کاری لذت می‌برد و با آن ارتباط برقرار می‌کند. خوشحالم که توانسته‌ام کاری کنم که از آن لذت ببرید.

بازخوردهایی که تا امروز از آلبوم داشتی چطور بوده؟

همیشه نظرات موافق و مخالفوجود دارد. اما حالا دامنه این نظرات گسترده‌تر شده است. این وظیفهرسانه‌هاست که نظرات مردم را منعکس کنند. نکته جالبی که وجود دارد درکلیات آلبوم همه آن را دوست دارند؛ حالا در جزییات سلیقه افراد متفاوت استکه به نظرم همین اختلاف سلیقه‌هاست که کار را زیباتر می‌کند.همیشه عده‌ای هستند که با قصد و نیت با هنرمندان و کارشان مخالفتمی‌کنند و اگر اینگونه نباشد باید به کار خودم شک کنم و نگران باشم.

خستگی آلبوم با نقدها و نظراتی که عنوان شده از تنت خارج شده است؟

باید بگویم جواب مثبت است؛بهترین و منصفانه‌ترین نقدها را از مخاطبان خوانده‌ام. مامخاطبان حرفه‌ای و باهوشی در کشورمان داریم که گوششان با موسیقی فاخرآشنا است. این همان قدر که کار را برای ما خوانندگان سخت می‌کند بههمان اندازه هم لذت‌بخش است.

امسال یک عیدی ویژهبرای مردم داشتی و آن هم آهنگی بود که برای تیتراژ برنامه سال تحویل شبکهدو خواندی، ایده این که آهنگ غمگین باشد از کی بود؟

 برای من اینتقسیم‌بندی شادی و غمگین وجود ندارد؛ برای من موسیقی یا دلنشین استیا دلنشین نیست. اگر من یک کار شاد می‌خواندم که دلنشین نبود خیلی بدمی‌شد. من کاری را با توجه به اینکه قرار بود این کار از شبکه دو پخششود انتخاب کردم که گمان می‌کردم دلچسب است. اتفاقا همین هم شد؛ اینتک آهنگ را خیلی‌ها دوست داشتند و آهنگ و کلام توانسته بود بامخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند. این است که طعم آهنگ را شاد می‌کند.

از کلیپی که برای این آهنگ ساخته شد برایمان بگو، با نظارت تو بود؟

من تنها کار را به آنها تحویل دادم و هیچ نظری برای کلیپ شدنش ندارم.

چرا تا به حال در کنسرت هیچ کدام از خواننده ها مثلاً یگانه شرکت نکردی؟

 اصلا دوست ندارم چنینحرف‌ها و مقایسه‌هایی را بشنوم؛ من هیچ اختلافی با یگانه یادیگر همکاران خود ندارم که بخواهم به کنسرت آنها نروم.

یک بار خبری مبنی بر حضورت در کنسرت علی لهراسبی منتشر شد اما بازهم خبری از تو نبود، ماجرا چه بود؟

من برای آن کنسرت در سایت خودمتبلیغ کردم ولی تا جایی که مطمئن هستم هیچ وقت قرار نبود چنین ا تفاقیبیافتد. نمی‌دانم که به گوش مردم رسانده بود که قرار است من در آناجرا حضور داشته باشم. مگر چه نصیب عده‌ای می‌شود که اینگونهتلاش دارند رابطه دوستی هنرمندان را از بین ببرند؟!

در مصاحبه قبلی که باهم داشتیم گفتی به زودی کنسرت می گذارم، طرفدارانت اس ام اس های زیادیزدند که محسن همیشه می گوید به زودی، این به زودی کی فرا می رسد؟

این روزها خیلی به سوال جوابمی‌دهم. جواب این است تا زمانی‌که انتظاراتم برآورده نشود. چنینکاری را انجام نمی‌دهم. دلیلش را هم این بگذارید که نمی‌خواهماطمینان و اعتماد مخاطبان خود را از بین ببرم.

آلبوم سیزده آلبومیاست که قرار بود قبلاً « یه شاخه نیلوفر» منتشر شود اما هنوزخبری از آن نیست… چرا اینقدر مراحل انتشار آن دارد طول می کشد؟

 حتما قرار است کارویژه‌ای باشد که این سال‌ها برای آن زحمت کشیده‌ام. قطعابه نفع من است که یک آلبوم زود منتشر شود، اما من برای کار کردن وسواسزیادی دارم؛ تا زمانی‌که مطمئن نشوم که کار خوب و قابل قبول است آنرا منتشر نمی‌کنم.

اینکه در این آلبوم اشعاری از وحشی بافقی و مولانا خوانده ای یعنی قرار است یک محسن چاوشی متفاوت ببینیم؟

علاقه زیادی به ادبیات کلاسیکایران دارم؛ قرن‌ها پیش شاعری بوده که هنوز هم حرف‌هایش مصداقدارد این عمق کار را می‌رساند. در مورد تفاوت هم باید بگویم که قبلاهم متذکر شدم که از تکرار کردن خودم دوری می‌کنم. همیشه حرف جدیدیدارم که فکر می‌کنم مخاطبان هم من را اینگونه بیشتر می‌پسندند.

معمولاً فهم اشعار این شعرا نیاز به دقت زیادی دارد، نمی ترسی مخاطبت کمی در دریافت پیام های این آلبوم دچار مشکل شود؟

این بد است که مردم به موسیقیو شعر دقت زیادی داشته باشند؟ اگر واقعا اینجور باشد که می‌گوید پسباید خوشحال باشم که این اتفاق رخ دهد. انتخاب شعر در موسیقی پاپ اهمیتزیادی دارد. مخاطبان ما خیلی زیاد به ترانه‌ها دقت می‌کنند ومدام آن را زیر لب می‌خوانند. تلاش کردم شعرهایی را انتخاب کنم کهجامعه ما هنوز با آن درگیر است و فکر می‌کنم نوع موسیقی که برای اینشعرها انتخاب کردم دلیل دیگری باشد برای اینکه مخاطبان آن را بهتر بپذیرند.

آلبوم « سنتوری» چندی پیش وارد بازار شد، از نحوه پخش این آلبوم راضی بودی؟

 اطلاع زیادی در این بارهندارم اما از گفته‌ها و شنیده‌ها اینگونه متوجه شدم که تجربهخوبی بوده است. اینکه موسیقی فیلم‌ها پس از به نمایش درآمدن فیلمعرضه شوند و به فروش برسند اتفاق خوبی است.

مدتی است که بعضی ازخوانندگان با صدایی شبیه به تو می خوانند و جالبتر این که یکی از اینافراد ادعا کرده چاوشی صدا و سبکش را از من تقلید می کند، نظرت در اینرابطه چیست؟

 به نظرتان چه باید گفت:همیشه هنرمندی که خود یک سبک را اختراع می‌کند در آن ژانر موفقیتبیشتری را کسب می‌کند. به نظرم خیلی نباید این حرف‌ها را جدیگرفت. من تنها کار خودم را می‌کنم و اصلا برایم مهم نیست که اینافراد چه می‌گویند. در نهایت این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند.

منبع : موسیقی ایرانیان

ADMIN بازديد : 74 یکشنبه 31 ارديبهشت 1391 زمان : 09:18: نظرات ()
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لارجر باکس
  • مکمل بدنسازی
  • آرشيو
  • 1391
  • 1390